Sibiřský cedr
Cedr je živitelem, cedr je i léčitelem. Obyvatelé Uralu, Sibiře a evropského severu od dávných dob věděli o léčivých vlastnostech cedru a používali ho při léčbě mnohých nemocí... Z chvojí připravovali vitamínový nápoj a cedrovou pryskyřicí ( ruský lidový název "živica") se léčily rány a vředy. Z cedrových oříšků se již odedávna získával cenný rostlinný olej, který mimo své nutriční vlastnosti má i celou řadu vlastností léčivých. Z cedrových oříšků připravované "postní mléko" se používalo na léčení tuberkulózy plic, onemocnění ledvin a neuropatické poruchy. Na rozdíl od cestovatelů a obyvatel západní části Ruska na Sibiři nikdy neznali kurděje.
Největší zájem o cedry se projevil ke konci 20. století ~ v náročném pro člověka období neustálého napětí, ekologických problémů a boje proti nemocem.
Na Zemi roste kolem 600 druhů jehličnanů. Největší a nejdůležitější je čeleď borovicovitých: borovice, smrky, jedle, modříny, tsugy. Do čeledi bórovicovitých patří i cedr sibiřský; botanici ho nazývají "borovice sibiřská". Vždy zelený strom dorůstá do výšky až 35-40 m a obvod kmene dosahuje u jednotlivých stromů až 1,5-2,5 m. Kmen cedru sibiřského je přímý, rovný. Cedrové oříšky jsou semena, a nikoli plody jako u krytosemenných rostlin. K dozrávání oříšků v šišce dochází až 26 měsíců poté, co vzniknou jemná poupata na konci výhonku. Cedry v sibiřské tajze začínají dávat bohatou průmyslovou úrodu semen přibližně v době, kdy je strom 160-250 let starý.
Již před několika tisíciletími si starověké národy (především Egypťané, Féničané, Arabové) vysoce cenily vlastností cedrové dřeviny, kterou nazývali "věčná". Nemálo zmínek o cedru obsahuje Bible, v níž je tento královský strom líčen jako symbol věrnosti křesťanské víře. Libanonské cedry byly již ve starozákonní době považovány za zdroj blahobytu, použity byly i ke stavbě lodí a Šalomounova chrámu v Jeruzalémě. Po dokončení stavby byl chrám obložen cedrovými deskami tak, že "vše bylo pokryté cedrem, kamene nebylo vidět". Z cedru byl zhotoven i obětní oltář, obložený zlatem.
Léčivé vlastnosti stromů - to je řada přetváření energie. Mezi spoustou stromů-léčitelů je cedr nejvýznamnější. Toto je vylíčeno i v Bibli. Ve Starém zákoně, v třetí knize Mojžíšově (Leviticus 14,1-7), Bůh učí kněze, jak léčit lidi. Ze všech rostlin se pouze cedr uvádí několikrát jako léčivý a očišťující strom (a to i při malomocenství).
Co je to za energii, odkud ji cedr v sobě bere a k čemu nebo komu je tato energie určena? Cedr je dlouhověký, dožívá se 550 let; některé stromy rostoucí ve skupině se dožívají až 800 let. Po celou dobu svého života milióny svých jehlic zachycuje z kosmického prostoru energetické paprsky generované lidmi. Zamilovaný člověk vyzařuje světelnou energii, která odlétá do kosmu. Tato energie je energií stvoření; je energií schopnou vytvářet nový svět, energií, jejíž rychlost přenosu ve vesmíru nedokáže vyvinout žádné technické zařízení. Této energii stačí pouhý okamžik k dosažení jiných planet, k odražení a návratu zpět. Slunce vysíláním své energie rovněž odráží světelné paprsky lidské energie, ale jen v určitém spektru. K Zemi se vrací jen Boží silou požehnaná energie. Ve dne i v noci přebírá cedr jako kondenzátor kosmické energie svými jehlicemi tyto paprsky světelné energie vydávané lidmi a v případě nízké hladiny energie kosmu nebo energie všeho živého na Zemi doplňuje potřebnou naakumulovanou energii. Tato energie je schopná léčit duši i tělo - tvrdí lidové lékařství, a potvrzuje to i současná medicína.
Tyto látky působí především na buňky a zároveň harmonizují všechny procesy probíhající v organismu jak na celkové (fyziologické), tak na buněčné úrovni.
Největší léčivou sílu vykazují cedry sibiřské, přičemž podle mínění uznávaných badatelů nabývají léčivé vlastnosti stromů na intenzitě s přibližováním se k severnímu pásmu vegetace. Žijící v extrémních podmínkách, mocný a dokonalý sibiřský cedr po celá staletí vyrábí a chrání v sobě velký obsah biogenních stimulátorů, které posilují imunitní systém a zhoubně působí na původce různých nemocí. Spektrální rozbor prokazuje, že toto dřevo vyrábí obrovské množství biologicky aktivních látek "mikro a makroprvků".