Cedrový olej

Cedrový olej

Průmyslová výroba je původně ruská, respektive sibiřská, ale v sovětské době byla bohužel zrušena a tajemství postupu při výrobě oleje se donedávna považovalo za nenávratně ztracené.

Cedrový olej byl na východě vždy považován za pochutinu, i dnes si zachovává určitý předstih před nejlepšími druhy provensálského oleje, získaného z oliv. Je lehce stravitelný, má vynikající léčivé a výživné (nutriční) vlastnosti a je velmi bohatý na vitaminy a minerály.

Cedrovým olejem je možno nahradit jakýkoli rostlinný olej (rakytníkový, řepkový, kokosový, provensálský, mandlový, atd.) ve všech případech terapeutického použití, samotný cedrový olej však ničím jiným plně nahradit nelze. Obsah vitaminu E je v cedrovém oleji pětkrát vyšší než v olivovém oleji a třikrát vyšší než v oleji kokosovém. Kalorickou hodnotou předčí cedrový olej živočišné tuky a svou straviteností i slepičí vejce. Vysoké léčivé a preventivní vlastnosti - to je největší přednost oleje z cedru sibiřského. Olej vykazuje hepatoprotektivní, protivředové, antiseptické a antisklerotické účinky (gastritidy, erozivní zjizvující postižení žaludku a dvanáctníku, cholecistitida, chronický zánět slinivky břišní, bulbitida). Celkově posiluje organismus, spolupůsobí při odstraňování syndromu chronické únavy, zvyšuje duševní a tělesnou výkonnost.

Cedrový olej se stále častěji používá v moderní medicíně. Výsledky pokusů, provedených v celé řadě institucí Ruské akademie věd, nasvědčují tomu, že léčba cedrovým olejem má vysoký terapeutický efekt. Ten se projevuje především u takových onemocnění jako jsou: vředové choroby žaludku a dvanáctníku, trofické vředy, laryngitida, tracheobronchitida a respirační onemocnění (chřipka, nachlazení), psoriáza (lupénka), neurodermatitida a jiná kožní onemocnění, alergické excesy různé symptomatologie. Doporučuje se pro pravidelné použití při léčbě chorob zažívacího traktu, pro zlepšení činnosti a funkcí kardiovaskulárního systému, na postupné vyrovnávání tlaku krve. Blahodárně působí na snížení hladiny cholesterolu, jako prevence aterosklerózy a na úpravu metabolismu organismu (je vhodný pro diabetiky). Cedrový olej snižuje nebezpečí intoxikace při příjmu chemických preparátů, usnadňuje hojení ran a popálenin, používá se při poruchách endokrinního systému, onemocněních ledvin, neuralgiích, neuritidách, psychopatizací a zvýšené dráždivosti sympatického nervového systému. Schopnost cedrového oleje regenerovat tkáně umožňuje obnovení funkcí jater, prostaty, sliznic žaludečního a střevního traktu, ústní dutiny a kůže.Průmyslová výroba

Cedrový olej je ve své podstatě koncentrátem vitaminu F, kterého se v oleji nachází třikrát více než u lékárenských preparátů vyrobených na bázi rybího tuku. Vitamin F představuje pro organismus nepostradatelné mastné kyseliny, v tomto případě nasycené mastné kyseliny (kyselina palmitinová, s obsahem 4,1% z celkového množství mastných kyselin; kyselina stearinová, do 3,2%) a nenasycené mastné kyseliny (oleinová, do 35,8 %; hadoleinová, do 1,04%; linolová, linonenová).

Cedrový olej obsahuje nejvíce linolové (do 71,8%) a linolenové (do 27,75%) kyseliny, které vykazují aktivitu vitaminu F. Tyto kyseliny jsou pro lidský organismus velmi důležité, poněvadž pomáhají snižovat obsah cholesterolu v krvi. Vzhledem k tomu, že obě kyseliny se nesyntetizují v lidském těle, je třeba je doplňovat vhodnými potravinami obsahujícími tyto látky. V případě jejich nedostatečného příjmu často vznikají respirační onemocnění a na stěnách cév se zvětšují vrstvy cholesterolu. Na deficit těchto látek jsou citlivé zejména děti, v jejichž nejútlejším věku (u kojenců) mohou vznikat dermatitidy.

Produkty ze sibiřského cedru byly k lékařským účelům použity v Sibiřské státní lékařské univerzitě; v Tomském vědeckovýzkumném institutu lázeňství a fyzioterapie; v Ústřední vědeckovýzkumné laboratoři; ve vědeckovýzkumném Institutu onkologie tomského vědeckého centra ruské akademie ministerstva věd. Léčba s použitím cedrového oleje se prováděla ve skupině osob trpících gastritidou, erozivním zjizvujícím postižením žaludku a dvanácterníku a ve skupině lidí po chirurgické léčbě rakoviny žaludku. Výsledky prokázaly vysoký terapeutický efekt cedrového oleje při léčbě těchto onemocnění. Olej se dá používat i při bolestivých záchvatech a proti zánětům.

V letech 1986 až 1987 byl v Tomském Centru rehabilitace osob proveden výzkum léčebných a preventivních schopností cedrového oleje na osobách postižených následky havárie v Černobylské jaderné elektrárně. Výzkumu si zúčastnili lidé trpící astenií, psychopatií a zvýšenou dráždivostí sympatického nervového systému (zvýšená únava, snížení práceschopnosti, poruchy spánku, časté neuropsychické záchvaty, opakující se bolesti hlavy). Léčebná kůra trvala od 30 do 40 dnů a cedrový olej se používal k vnitřní aplikaci jako 50% emulze smíchaná s mlékem. U všech pacientů se zvýšil celkový tonus organismu, výrazně se stabilizoval nervový systém a rovněž došlo k navrácení klidného spánku. Bolesti hlavy se zmírnily nebo zmizely. Olej blahodárně zapůsobil i na zažívací trakt: neprojevily se symptomy gastritidy a funkce dvanácterníku byla stabilní. Zajímavým faktem je, že v průběhu užívání přípravku nikdo neonemocněl chřipkou nebo jakýmkoli respiratorním onemocněním. Je důležitě poznamenat, že pomocí obvyklých farmaceutických léků se u osob s takzvaným post-černobylským syndromem nedá dosáhnout stabilizace zdravotního stavu.

Jakožto přírodní produkt nemá cedrový olej žádné nežádoucí účinky ani v potravinářském, ani ve farmaceutickém a preventivním využití. Odborníci považují za důležitou vlastnost cedrového oleje to, že má schopnost ovlivnit odbourávání solí těžkých kovů a jejich vylučování z organismu. V praxi se využívají různé výtažky a koncentráty z cedrového oleje pro potřeby farmaceutického průmyslu.

Pro tyto účely se jeví regiony Sibiře jako jediné na světě, jejichž cedrové porosty mají vysokou kvalitu složení i kvalitu produkce ve srovnání s cedry rostoucími v jiných lokalitách.

 

Business with us

Manufactors and sellers of the food and cosmetic market,  make a business with us!